|
|
Instrumenty ochrony powietrza oraz metody ich wykorzystania
Skażenie środowiska jest zarówno przyczyną obniżenia jakości życia jak i
wymiernych, często znacznych strat, w gospodarce każdego, dotkniętego nim kraju. Zmniejszają one dochód narodowy i poprzez to obniżają poziom dochodów indywidualnych, wpływając na wielkość konsumpcji indywidualnej i zbiorowej, a także na konkurencyjność produktów krajowych na rynku międzynarodowym.
Szacunki wielkości tych strat gospodarczych spowodowanych skażeniem
środowiska w szeregu krajów wykazały, że odpowiadają one wartości kilku procent produktu krajowego brutto (PKB). Zmniejszenie skażenia bądź niedopuszczenie do jego wzrostu wraz z rozwojem gospodarczym wymaga środków, często niebagatelnych. W szczególnie niekorzystnej sytuacji znajdują się kraje, w których skażenie jest już wysokie, a wielkość dochodu narodowego i efektywność gospodarcza jeszcze niewielka.
W Polsce nadal istnieje ogromna różnica w wielkości realnych wydatków na
ochronę środowiska jaka dzieli nas od krajów wysokorozwiniętych. O ogromnej różnicy w finansowaniu ochrony środowiska, jaka dzieli ciągle nas od krajów wysokorozwiniętych, świadczy najdobitniej suma wydatków na ten cel przypadająca rocznie na jednego mieszkańca. Niewiele jest informacji o wymiernych efektach ochrony środowiska, czyli wpływ na zdrowie i życie.
Tworzenie i realizacja skutecznej polityki ochrony środowiska, w tym
ochrony atmosfery, zwłaszcza przy bardzo, jak widać, ograniczonych środkach
wymaga pełnego wykorzystania wszystkich możliwych instrumentów (środków).
Wybór instrumentów wynika z analizy czynników wpływających na stan
środowiska na obszarze będącym przedmiotem ochrony. Stawia to pod znakiem zapytania celowość opracowywania analiz określających skutki funkcjonowania pojedynczych zakładów, nie uwzględniających współoddziaływania wszystkich innych źródeł emisji, nie koniecznie dużych.
|
|
Kalendarz |
Dzi¶ jest:
Poniedziałek 25 Listopada 2024 r.
Jest to: 330 dzień w roku.
Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
|
|