|
|
Rodzaje i źródla zanieczyszczeń powietrza
Przez zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego rozumiemy taki jego stan, w którym udział zawartych substancji stałych, ciekłych lub gazowych przekracza średnią zawartość w czystym powietrzu atmosferycznym. Zanieczyszczenia powietrza mogą pochodzić ze źródeł zarówno naturalnych, jak i sztucznych.
Zródłami naturalnymi są np. pożary lasów, wybuchy wulkanów, silne wiatry porywające i unoszące cząsteczki piasku, substancje organiczne pochodzące z procesów rozkładu, pyłki kwiatowe i zarodniki roślin, bakterie i drobnoustroje, a także pyły kosmiczne z meteorytów oraz ozon powstający podczas wyładowań elektrycznych.
Zródłami sztucznymi (zwanymi też antropogenicznymi) zanieczyszczeń powietrza są sfery działania człowieka, przede wszystkim:
przemysł - zwłaszcza energetyczny (elektrownie i ciepłownie), hutniczy i górniczy, chemiczny i atomowy, a także spożywczy;
komunikacja;
rolnictwo - przede wszystkim stosowanie środków ochrony roślin, zwłaszcza pestycydów; cząstki tych środków przedostają się do powietrza w trakcie opylania i opryskiwania roślin; duże ośrodki hodowli zwierząt również mogą być źródłem zanieczyszczeń powietrza;
gospodarstwa domowe, skąd pochodzą związki wydzielające się z wykończeniowych materiałów budowlanych (np. radon), mebli (np. formaldehyd z płyt paździerzowych i pianek aminoplastów).
Zanieczyszczenia powietrza ze źródeł zarówno naturalnych, jak i sztucznych występują w trzech postaciach: stałej, ciekłej i gazowej .
Zanieczyszczenia stałe to popioły i sadze, pyły mineralne, metaliczne i organiczne powstające przy ścieraniu się różnych ciał (np. asfaltowych nawierzchni dróg), chemiczne środki ochrony roślin i nawozy sztuczne, rdza i inne tlenki metali oraz pyły radioak-tywne i produkcyjne (np. pyły z cementowni składające się głównie z klinkieru i czystego cementu, niejednokrotnie stanowiące 30% produkowanego materiału).
Zanieczyszczenia ciekłe to przede wszystkim płynne środki ochrony roślin, które dostają się do powietrza w czasie opryskiwania, i drobne cząstki wody unoszące się w postaci mgły, które mogą być toksyczne ze względu na rozpuszczanie się w wodzie wielu gazów, a także substancji stałych.
Zanieczyszczenia gazowe stanowią głównie substancje lotne powstające podczas spalania.
Wymienione substancje występują w powietrzu w różnych kombinacjach i mieszaninach, przez co powstają aerozole (lub gazozole), w których powietrze jest ośrodkiem rozpraszającym, a ciała stałe lub ciecze - substancjami rozpraszanymi. Szczególnie niebezpiecznym rodzajem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. smog, będący połączeniem mgły lub pary wodnej z dymem.
|
|
Kalendarz |
Dzi¶ jest:
Poniedziałek 25 Listopada 2024 r.
Jest to: 330 dzień w roku.
Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
|
|