Raport o ochronie powietrza w Gminie Lelów

Polski Angielski

Przedsiewziecia zrealizowane na terenie gminy Lelów ograniczajace emisje zanieczyszczen


Poprawa struktury zaopatrzenia gminy w energię;

- promocja wykorzystania lokalnych źródeł energii odnawialnej W trakcie zorganizowanej konferencji w Lelowie w dniu 23 maja 2003r zapoznano uczestników z wykorzystaniem energii odnawialnej w tym pochodzącej z polowych upraw energetycznych, produkcji biogazu, z utylizacji biomasy dla celów energetycznych oraz ich wpływu na stabilizację koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej.

Wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej:

Na terenie gminy istnieją naturalne przesłanki do wykorzystania energii pochodzącej z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Do nich należy m.in.: wytwarzanie prądu w małych elektrowniach wodnych.
Młyn w Bogumiłku wykorzystywany obecnie jako elektrownia wodna.Generator prądu zsynchronizowany z turbiną wodną.


Przez gminę przepływa rzeka Białka. Jej pozytywną cechą jest fakt, że z uwagi na niewielką odległość od swych wysokowydajnych źródeł płynąc przez swą pradolinę zasilana jest coraz większymi zasobami i niezależnie od pory roku i opadów atmosferycznych ma niemal niezmienny poziom wody i nigdy nie zamarza. Również korzystną cechą jest fakt, że już na początku XX w. lokalni przedsiębiorcy wykorzystywali energię jej nurtu do napędu maszyn i w ten sposób miejscowości tej gminy jak Biała Wielka, Bogumiłek czy Staromieście znane były z bardzo dobrej jakości produkowanej tutaj mąki, którą dostarczano do wielu miast: Częstochowy, Radomska, Zawiercia. W każdym młynie istniał generator prądu który oświetlał pomieszczenia właściciela ale również oświetlał okoliczne domy. W Lelowskiej Izbie pamięci przechowywane jest radio zasilane prądem 110V, gdyż takie napięcie m zasilano prądem z tutejszych młynów. W latach 50-tych , ze względu na niską cenę energii produkowanej przez panstwowe elektrownie, zaniechano wytwarzania prądu a młyny korzystały jedynie z turbin wodnych w celu napędu maszyn do mielenia zboża. Sytuacja się zmieniła wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej gdzie unijne przepisy nakazują krajom członkowskim pozyskiwanie odsetka energii ze źródeł odnawialnych. Stąd zainteresowanie miejscowych przedsiębiorców wykorzystaniem energii płynącej wody do wytwarzania prądu sprzedawanego publicznej sieci energetycznej. Pierwszą taką elektrownię oddano do użytku w 2007r . W związku z unijnymi przepisami zaostrzającymi wymogi sanitarne dla wytwarzania mąki już dwa młyny przestały produkować mąkę a posiadaną turbinę w jednym wykorzystano do napędu generatora prądu który nieprzerwanie oddaje publicznej sieci energetycznej 20kW prądu a drugi właściciel młyna czyni starania o wykorzystanie istniejącej turbiny wodnej do napędu generatora prądu. Według informacji uzyskanych w Urzędzie Gminy wynika, że również nowi inwestorzy zainteresowani są budową nowych małych elektrowni wodnych. Spodziewać się należy, że w niedługim czasie ilość małych elektrowni wodnych osiągnie poziom z początku lat 50-tych XX w. Natomiast moc tych urządzen będzie krociowo wyższa w porównaniu z tamtym okresem ze względu na pełne wykorzystanie mocy turbin do napędu generatorów przy rezygnacji z napędu maszyn młynskich.
Innym dostrzegalnym przykładem wykorzystania energii odnawialnej jest wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania wody w DPS Lelów. Na terenie gminy z roku na rok rośnie powierzchnia upraw roślin z przeznaczeniem na cele energetyczne. Również rośnie ze strony przedsiębiorców skupem słomy z przeznaczeniem na spalanie w kotłowniach. Z jednej strony chroni to powietrze przed skutkami spalania jej przez rolników na ściernisku z drugiej ogranicza zużycie zanieczyszczających powietrze paliw.

Ograniczenie zanieczyszczen komunikacyjnych:

Istotną rolę w utrzymanie czystości powietrza, przy coraz większym zainteresowaniu turystów zasobami przyrodniczymi tej gminy, odgrywa ograniczenie korzystania z samochodów zanieczyszczających powietrze poprzez propagowanie turystyki rowerowej. Miejscowe gospodarstwa agroturystyczne posiadają w swej ofercie możliwość wypożyczenia rowerów, konnych przejażdżek. Cennym są zmaterializowane dwa pomysły Lelowskiego Towarzystwa Historyczno - Kulturalnego które dzięki finansowemu wsparciu środków Fundacji Wspomagania Wsi wytyczyło i oznakowało I Lelowski Szlak Rowerowy im. W. Zwierkowskiego.

Ponadto to grono lokalnych działaczy pozyskało środki na zakup pontonów i odrestaurowało używane niegdyś na tym terenie półkoszki. Stworzyło to możliwość w okresie letnim do korzystania ze spływu pontonowego rzeka Białką a powrotną droga wrócić konnym zaprzęgiem półkoszkami. Stwarza to niepowtarzalną atmosferę obcowania z nieskażoną przyrodą. Ze względu na niezwykły mikroklimat pradoliny Białki z dala od osad ludzkich z roku na rok ta forma wypoczynku cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

ograniczenie zanieczyszczen z sektora komunalnego:

- zastosowanie tzw. pomp ciepła w ogrzewaniu prywatnego domu w Lelowie /w budowie/

wdrożenie i realizacja przedsięwzięć proekologicznych wynikających z planu zaopatrzenia energetycznego gminy:

- zmiana ze stosowanego opalania węglowego na opalanie olejem opałowym w Szkole Podstawowej w Podlesiu,
- modernizacja kotłowni opalanych paliwem stałym z opalania węglem na ekogroszek w:

Wspólnocie Mieszkaniowej w Lelowie przy ul. Polnej,
Gminnym Ośrodku Kultury,
W Szkołach Podstawowych w Slęzanach i w Lelowie,
- budowa nowych kotłowni stosujących paliwo niskoemisyjne:
w Urzędzie Gminy Lelów

Kalendarz
Dzi¶ jest:

Poniedziałek
25 Listopada 2024 r.


Jest to:
330
dzień w roku.

Imieniny:
Leona, Leonarda, Lesławy

Jakub Nowak 2008